Revizyon Diz Artroplastisi

Günümüzde uygulanan diz artroplastisi son derece başarılıdır ve kullanılan ortalama 15-20 yıla kadar işlevselliğini korumaktadır.  Ancak çeşitli nedenlerle protezin gevşemesi ya da kırılması söz konusu olabilir. Protez artık düzgün çalışmadığında, revizyon cerrahisi gereklidir. Bu prosedür sırasında, eskisi yenisiyle değiştirir. Yapılan değerlendirmeler sonucu yeniden inceleme gerektiren protezlerin yarısından fazlasının ilk diz artroplastisi işleminden sonraki iki yıl içinde gerekli olduğu saptanmıştır.

Bir revizyon prosedürü tipik olarak orijinal diz protezi ameliyatından daha karmaşıktır çünkü cerrah mevcut kemiğe dönüşecek orijinal implantı çıkarmalıdır. Düzeltmeler de komplikasyonlara karşı daha hassastır.

Revizyon Cerrahisi Gerektiğini Gösteren Semptonlar

İlgili cerrahi işlemi gerekli ise spesifik semptomlarla karşılaşırsınız. Aşırı aşınma veya arıza belirtileri şunları içerir:

Dizde azalmış stabilite veya azalmış fonksiyon

Artan ağrı veya enfeksiyon (genellikle ilk ameliyattan hemen sonra ortaya çıkar)

Kemik kırığı ya da doğrudan protez arızası

Diğer durumlarda, protez cihazının uçları ve parçaları kırılabilir ve eklem çevresinde küçük parçacıkların birikmesine neden olabilir

Revizyon Diz Artroplastisi Nedenleri

Bu protezini revizyon gerektirmesinin nedenleri olarak aşağıdakileri saymamız mümkündür.

Enfeksiyon, implant gevşemesi veya mekanik arızalar.

Bir enfeksiyon genellikle ameliyattan günler veya haftalar sonra kendini gösterir. Bununla birlikte, ameliyattan yıllar sonra da ortaya çıkabilen enfeksiyonlar görülmektedir. Genellikle yaranın etrafına veya cihazın içine yerleşen bakterilerden kaynaklanır. Enfeksiyon meydana gelmesi halinde sıvı birikmesine ve potansiyel olarak bir yeniden incelenmesine yol açabilir. Yapay dizlerinin etrafında sıvı birikimi yaşayan insanlar genellikle sıvıyı çıkarmak için bir aspirasyon prosedüründen geçer.

Olağandışı bir şişme, hassasiyet veya sıvı sızıntısı fark ederseniz, derhal cerrahınıza başvurun. Cerrahınız mevcut yapay dizinizde bir sorun olduğundan şüphelenirse, sizden muayene ve değerlendirme yapmanız istenir. Bu, X-ışınlarını ve muhtemelen CT veya MRI taraması gibi diğer görüntüleme teşhislerini içerir. İkincisi, kemik kaybı hakkında önemli ipuçları sağlayabilir ve revizyon için uygun bir aday olup olmadığınızı belirleyebilir.

Search

+