Lomber Kanal Darlığı

Lomber omurga (alt sırt), omurganın alt kısmında, kaburgalar ve pelvis arasında beş omurdan oluşur. Lomber spinal stenoz yani lomber kanal darlığı, alt sırttan bacaklara giden sinirleri sıkıştırarak spinal kanalın daralmasıdır. Genç hastaları etkileyebilse de gelişimsel nedenlerden dolayı genellikle 60 yaş ve üstü insanları etkileyen dejeneratif bir durumdur.

Spinal kanalın daralması genellikle yavaş bir şekilde yıllar veya on yıllar boyunca gerçekleşir. Diskler eskime ile daha az süngerimsi hale gelir. Bu da disk yüksekliğinin kaybına neden olur ve sertleştirilmiş diskin omurilik kanalında şişmesine neden olabilir. Kemik mahmuzları da oluşabilir ve bağlar kalınlaşabilir. Bunların hepsi merkezi kanalın daralmasına katkıda bulunabilir ve semptom üretebilir veya etmeyebilir. Semptomlar iltihaplanma, sinir(ler)in sıkışması veya her ikisinden kaynaklanabilir.

Lomber Darlığı Belirtileri

Bacaklarda, buzağılarda veya kalçalarda ağrı, halsizlik veya uyuşma
Yürüme ile buzağılarda kramp, mesafe yürümek için sık sık kısa istirahatler gerektirir
Yatık “siyatik” terimine benzer şekilde bir veya hem uyluk hem de bacaklara yayılan ağrı
Nadir durumlarda, bacakların motor fonksiyon kaybı, normal bağırsak veya mesane fonksiyon kaybı
Ağrı öne doğru eğilerek, otururken veya uzanarak iyileşebilir

Lomber Darlığı Teşhisi

Teşhis semptomlar, fizik muayene ve test sonuçlarına göre konulabilmektedir. Kullanılan görüntüleme çalışmaları aşağıdakileri içerebilir;

X-ışını: Görüntü oluşturmak için vücuttaki radyasyonu odaklar ve kemiklerin yapısını, omurganın hizalanmasını ve eklemlerin ana hatlarını gösterebilir.
CT taraması veya CAT taraması: Birden fazla röntgeni bir araya getirerek görüntüler oluşturur ve omurga kanalının şeklini ve boyutunu, içeriğini ve çevresindeki yapıları kemik anatomisinin ayrıntıları ile gösterebilir.
MRI: Güçlü mıknatıslar ve bilgisayar teknolojisi kullanarak görüntüler oluşturur ve omuriliği, sinir köklerini ve çevresindeki alanları, genişleme, dejenerasyon ve tümörleri gösterebilir.
Miyelogram: Sinirleri ve omuriliği özetlemek ve bu alanları etkileyen herhangi bir basınca dair kanıt göstermek için omurilik sıvısı boşluğuna (beyin omurilik sıvısı) kontrast boya enjekte eder; röntgende görülür, bazen BT taraması ile yapılır.

Lomber Darlığı Ameliyatı

Erken evresinde, daralan kemiğin tıraşlanması yöntemi kullanılarak cerrahi müdahale de bulunulması tedavi için yeterli olabilmektedir. Ancak hastalığın ilerlemesi durumunda belin yük taşıma kapasitesinde hasar meydana geldiğinden platin ile desteklenmesi gerekli olabilir.

 

Search

+