Kalça Sıkışması, Belirtileri ve Tedavisi

Kalça sıkışması ya da tıp dilindeki ismi ile Femoroasetabular sıkışma (FAI), kalça eklemini oluşturan kemiklerin biri veya her ikisi boyunca ekstra kemiğin büyüdüğü ve kemiklere düzensiz bir şekil veren bir durumdur. Birlikte mükemmel bir şekilde uymadıkları için kemikler hareket sırasında birbirlerine sürtünür. Zamanla bu sürtünme ekleme zarar verebilir, ağrıya ve aktiviteyi sınırlayabilir.

Kalça bir bilye ve soket eklemidir. Soket, büyük pelvis kemiğinin bir parçası olan asetabulum tarafından oluşturulur. Top, femurun (uyluk kemiği) üst ucu olan femur başıdır. Eklem kıkırdağı adı verilen kaygan bir doku topun ve soketin yüzeyini kaplar. Hareket sırasında kemiklerin birbirine kolayca kaymasına yardımcı olan pürüzsüz, düşük sürtünmeli bir yüzey oluşturur. Asetabulum, labrum adı verilen güçlü fibrokartilajla çalınır. Labirent, soketin etrafında bir conta oluşturur, sıkı bir conta oluşturur ve eklemin stabilitesini sağlamaya yardımcı olur.

Kalça Sıkışması Nedenleri

Çocuklukta büyüyen yıllarda ilgili kemiklerin normal olarak oluşmadığı için oluşur. Eklem hasarı ve ağrıya yol açan bir kam kemik mahmuzunun, kıskaç kemik mahmuzunun veya her ikisinin deformitesidir. Bu kemikler anormal olarak şekillendiğinde, sıkışmayı önlemek için yapılabilecek çok az şey vardır. Kaç kişinin bu sorunu yaşadığı bilinmemektedir. Bazı insanlar bu duruma sahip olmasına rağmen uzun ve aktif hayatlar yaşayabilir ve hiçbir zaman sorun yaşamazlar. Bununla birlikte, semptomlar geliştiğinde, genellikle kıkırdak veya labrumda hasar olduğunu ve hastalığın ilerleyebileceğini gösterir. Atletik insanlar kalça eklemini daha güçlü bir şekilde çalışabildikleri için daha az aktif olanlardan daha önce ağrı yaşamaya başlayabilirler. Bununla birlikte egzersiz bu problemi engellemeye yardımcı olabilir.

Kalça Sıkışmasının Belirtileri

En yaygın semptomları şunlardır:

  • Ağrı
  • Sertlik
  • Topallama
  • Ağrı genellikle kasık bölgesinde ortaya çıkar, ancak kalçanın dışına doğru ortaya çıkabilir. Döndürme, bükme ve çömelme keskin, bıçaklama ağrısına neden olabilir. Bazen ağrı sadece donuk bir ağrıdır.

Kalça Sıkışmasının Tedavisi

Tedavi ilk olarak istirahat ile ağrıya yol açan faaliyetlerin azaltılmasıdır. Ardından bu bölgedeki kasları esnetip güçlendirecek egzersizler ve fizik tedavi önerilir. Ağrıların önlenmesi içinde kısa süre ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Tüm bunların yeterli olmadığı durumda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bu durumda yapılacak işleme sıkışma tipi ve kıkırdak dokusundaki hasara göre karar verilir.

Search

+