Kadınlarda Diz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Diz eklemi ve eklem etrafındaki yumuşak dokular, kişinin ayakta durması ve yürümesi esnasında, stabilite ve hareketin oluşmasında görevlidir. Diz eklemini, uyluk, kaval kemiği ve diz kapağı kemikleri oluşturmaktadır. Eklem üzerindeki kıkırdak yapısı ise ekleme binen yükü karşılayarak kemiklerin hasar görmemesi ve yumuşak hareket edebilmeyi sağlar. Çeşitli nedenlere bağlı olarak diz bölgesinde ağrı hissi oluşabilir.

Kadınlarda Diz Ağrısı

Kadınlarda diz ağrısı 15-16 yaşlarından itibaren ortaya çıkabilir. Yaygın olarak çömelme, merdiven inip çıkma, uzun süre dizler bükük pozisyonda oturma ve sportif faaliyetlerden sonrası görülmektedir. Ergenlik döneminde ön diz ağrıları daha çok hormonal gelişime veya spor sırasında aşırı yüklenme kaynaklı olabilir. Erkeklere oranla kadınların leğen kemiklerinin daha geniş olması yürüme sırasında diz kapağını dışarıya zorlayıcı bir etki oluşturmaktadır. Şişmanlık ve dizde X-bacak deformitesiyle birlikte bu etki daha da çok belirginleşir. Ağrılar kişinin yaşam kalitesinin düşmesine ve hareket kısıtlılığına yol açar.

Diz Ağrısına Neden Olabilen Hastalıklar

Kadınlarda diz ağrılarının sebebini farklı hastalıklar da oluşturabilmektedir. Bunlara örnek olarak;

  • Osteoartrit (eklem romatizması-kireçlenme)
  • Menisküs Yırtığı
  • İltihaplı Eklem Romatizmaları
  • İntermittant Hidrartroz
  • Patellofemoral Ağrı Sendromu
  • Osteokondritis Dissekans, sayılabilir.

Kadınlarda Diz Ağrısının Tedavisi

Kadınlarda diz ağrısının tedavisi öncelikle ağrıya neden olan hastalığın tanısı ile mümkündür. Yukarıda saydığımız hastalıklardan birinin tanısı konmuş ise tedavi için kullanılacak yöntem hastalığın evresi, kişinin yaşı, aktivite düzeyi gibi koşullar göz önünde bulundurularak planlanır. Konservatif tedavilerin iyileşme sağlamadığı durumlarda cerrahi müdahale ile tedavi seçeneği de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+