Kadınlarda Diz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Diz eklemi ve etrafındaki yumuşak dokular, kişinin ayakta durması ve yürümesi esnasında, stabilite ve hareketin oluşmasında görevlidir. Diz eklemini, uyluk, kaval kemiği ve diz kapağı kemikleri oluşturmaktadır. Eklem üzerindeki kıkırdak yapısı ise ekleme binen yükü karşılayarak kemiklerin hasar görmemesi ve yumuşak hareket edebilmeyi sağlar. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu bölgede ağrı hissi oluşabilir.

Kadınlarda Diz Ağrısı

Kadınlarda 15-16 yaşlarından itibaren ortaya çıkabilir. Yaygın olarak çömelme, merdiven inip çıkma, uzun süre dizler bükük pozisyonda oturma ve sportif faaliyetlerden sonrası görülmektedir. Ergenlik döneminde daha çok hormonal gelişime veya spor sırasında aşırı yüklenme kaynaklı olabilir. Erkeklere oranla kadınların leğen kemiklerinin daha geniş olması yürüme sırasında diz kapağını dışarıya zorlayıcı bir etki oluşturmaktadır. Şişmanlık ve dizde X-bacak deformesiyle birlikte bu etki daha da çok belirginleşir. Acı veren bu durum kişinin yaşam kalitesinin düşmesine ve hareket kısıtlılığına yol açar.

Diz Ağrısına Neden Olabilen Hastalıklar

Bu ağrıların sebebini farklı hastalıklar da oluşturabilmektedir. Bunlara örnek olarak;

  • Osteoartrit (eklem romatizması-kireçlenme)
  • Menisküs Yırtığı
  • İltihaplı Eklem Romatizmaları
  • İntermittant Hidrartroz
  • Patellofemoral Ağrı Sendromu
  • Osteokondritis Dissekans, sayılabilir.

Kadınlarda Diz Ağrısının Tedavisi

Tedavi öncelikle bu soruna neden olan hastalığın tanısı ile mümkündür. Yukarıda saydığımız hastalıklardan birinin tanısı konmuş ise tedavi için kullanılacak yöntem hastalığın evresi, kişinin yaşı, aktivite düzeyi gibi koşullar göz önünde bulundurularak planlanır. Konservatif tedavilerin iyileşme sağlamadığı durumlarda cerrahi müdahale ile tedavi seçeneği de bulunmaktadır.

Search

+