Gonartroz ve Total Diz Artroplastisi

gonartroz ve total diz artroplastisi

Eklem kıkırdağı ile subkondral kemikte yapım ve yıkım dengesinin bozulması sonucu gelişen hastalığa osteoartrit adı verilir.

Gonartroz Nedir?

Osteoartritin diz ekleminde görüldüğü durumlar ise “gonartroz” olarak adlandırılır. Bu bölgede ağrının yanı sıra fonksiyon kaybı ve hareket kısıtlılığına neden olan olurlar ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu tedavide amaç ağrının ortadan kaldırılarak kaybedilen fonksiyonları geri kazandırmaktır.

Gonartroz Tedavisinde Total Diz Protezi

Gonartroz tedavisinde, nonsteroid antienflamatuar, fizik tedavi, artroskopik debritman ve sinovektomi gibi konservatif çözümlerin yetersiz kaldığı noktada en uygun yöntem total diz artroplastisidir. Bu yöntem, aşınmış olan ilgili yüzeyin yerine acı vermeyen bir eklem hareketi için metal ile polietilenden üretilen yapay bir eklemin oluşturulmasıdır.  Özellikle orta yaş üzeri hastalar için uygun görülen bir yöntem olmakla birlikte gerekli durumlarda daha erken yaştaki kişilere de uygulanabilir. Total Diz Protezi ameliyatı yaklaşık iki saate yakın sürer. Ameliyattan sonra hastanın bağımsız olarak dışarıda yürümesi için duruma göre 4-8 hafta gibi bir süreç gereklidir. Protezin ömrü günümüzde 20 yılı bulmaktadır.

Comments are closed