Gonartroz ve Total Diz Artroplastisi

Eklem kıkırdağı ile subkondral kemikte yapım ve yıkım dengesinin bozulması sonucu gelişen hastalığa osteoartrit adı verilir.

Gonartroz Nedir?

Osteoartritin diz ekleminde görüldüğü durumlar ise “gonartroz” olarak adlandırılır. Diz bölgesinde ağrının yanı sıra fonksiyon kaybı ve hareket kısıtlılığına neden olan gonartroz, hastanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Gonartroz tedavisinde amaç ağrının ortadan kaldırılarak, dize kaybettiği fonksiyonları geri kazandırmaktır.

Gonartroz Tedavisinde Total Diz Protezi

Gonartroz tedavisinde, nonsteroid antienflamatuar, fizik tedavi, artroskopik debritman ve sinovektomi gibi konservatif çözümlerin yetersiz kaldığı noktada en uygun yöntem total diz artroplastisidir. Total diz artroplastisi (protezi); aşınmış olan eklem yüzeyinin yerine, ağrısız bir eklem hareketi için metal ile polietilenden üretilen yapay bir eklemin oluşturulmasıdır.  Özellikle orta yaş üzeri hastalar için uygun görülen bir yöntem olmakla birlikte gerekli durumlarda daha erken yaştaki kişilere de uygulanabilir. Total Diz Prtoezi ameliyatı yaklaşık iki saate yakın sürer. Ameliyattan sonra hastanın bağımsız olarak dışarıda yürümesi için duruma göre 4-8 hafta gibi bir süreç gereklidir.  Total diz protezinin ömrü günümüzde 20 yılı bulmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+