Femoral (Kalça) Anteversiyon

femoral kalca anteversiyon

Kalça anteversiyonu olarak da adlandırılan femoral anteversiyon, kalça eklemini oluşturmak için pelvise bağlanan femurda (uyluk kemiği) ileri (içe doğru) bir rotasyondur. Başka bir deyişle, dizin kalçaya göre aşırı içe doğru bükülmesidir.

Femoral anteversiyon bir veya her iki bacakta ortaya çıkabilir. Uyluk kemiğinin dönüşünün geriye doğru (dışa doğru) olduğu zıt duruma femoral geri dönüş denir.

Birçok çocuk, sonunda büyüdükleri femoral anteversiyonlarla doğar. Ondan büyümeyen insanlarda, hafifçe önlenmiş bir femur başı önemli bir sağlık sorununa neden olmayabilir.

Ancak femurun aşırı bir anteversiyonu, labrum ve eklem kapsülü dahil olmak üzere kalça ekleminin ön yapılarına aşırı yüklenir. Ayak doğrudan öne bakacak şekilde konumlandırıldığında, femur başı asetabulum adı verilen kalça ekleminin soketinden sublux (kısmen çıkık) olabilir. Bu burulma bozukluğu, hem kalça hem de diz eklemleri üzerinde anormal bir stres yaratarak genellikle ağrıya ve anormal eklem aşınmasına yol açar.

Femoral Anteversiyon Nedenleri

Kesin nedeni bilinmemektedir, ancak femoral anteversiyon konjenitaldir (doğumdan beri mevcuttur) ve çocuk rahimdeyken gelişir. Rahimde büyürken bebeğin pozisyonu ile ilişkili gibi görünmektedir. Genellikle ailelerde çalıştığı için, bazı insanların genetik olarak duruma yatkın olduğuna inanılmaktadır. Bu tip burulma deformitesi travmadan sonra da ortaya çıkabilir. Bir femur kırığından sonra, burulma malunyonu meydana gelebilir ve bu da yukarıda belirtilen aynı tür problemlere yol açar.

Femoral Anteversiyon Belirtileri

Femoral anteversiyon belirtileri ve semptomları şunları içerir:
Kişinin yürürken ayak parmakları hafifçe diğerini işaret eder.
Bowlegs (eğimli bacaklar da denir). Bacakları bu pozisyonda tutmak genellikle hastanın dengesini korumasına yardımcı olur.
Kalça, diz ve / veya ayak bileklerinde ağrı.
Yürürken kalça ekleminden ses gelmesi.

Genel olarak, doktor hastanın geçmişini gözden geçirecek, fizik muayene yapacak ve ayak parmağı belirtilerini aramak için hastanın yürüyüşünü (yürüme şekli) gözlemleyecektir. Doktor ayrıca herhangi bir deformiteyi aramak için röntgen veya CT taraması isteyebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda femoral anteversiyonun saptanması zor olabilir. Bu özellikle kalça anteversiyonunun, dış tibial torsiyon gibi ayrı bir rotasyonel kemik deformitesi ile birleştiği durumlarda – tibianın (shinbone) dışa doğru dönmesi durumunda geçerlidir. Bu tür karmaşık bir duruma, bazen “sefil uyumsuzluk sendromu” da denilen “tetra-burulma uyumsuzluğu” denir. Çünkü teşhis etmek zor olabilir:

Uyluk kemiği ve tibianın iki zıt rotasyonu, hastanın ayaklarını yürüyüş sırasında paralel kalmasına izin verir.
Önden, arkadan veya yandan alınan röntgenler, eksenel düzlemde bulunan ve en iyi yukarıdan görüntülenen dönme deformitelerini yeterince göstermez.

Femoral Anteversiyon Tedavisi

Birçok çocuk femoral anteversiyon koşullarından büyürken, aşırı anteversiyon, femoral osteotomi olarak bilinen bir prosedür olarak cerrahi düzeltme gerektirebilir. Bu ameliyat femurun kesilmesini ve yeniden düzenlenmesini içerir.

Comments are closed